Linux Magazine - wydanie kwietniowe z Manjaro 17.0 KDE!

http://linuxmagazine.pl/var/linux_magazine_pl/storage/images/issues/158/dvd158/23612-1-pol-PL/DVD158.png
Na płycie DVD dołączonej do bieżącego wydania „Linux Magazine” znajduje się popularna dystrybucja oparta na Archu Manjaro 17.0 KDE.
Dystrybucja Manjaro bije ostatnio rekordy popularności. Bazuje na Archu, który jest niezwykle elastyczny i świetnie się sprawdza zwłaszcza z najnowszymi wersjami oprogramowania, jest też szybki i lekki. Arch ma jednak zasadniczą wadę: najlepiej radzą sobie z nim zaawansowani użytkownicy – początkujący mogą napotkać problemy. Twórcy Manjaro dostrzegli problem i przygotowali system, który, choć oparty na Archu, jest przyjazny użytkownikowi, zwłaszcza początkującemu. Widać to już na etapie instalacji: do dyspozycji mamy gotowe środowisko bez problemu działające tuż po restarcie systemu; nie musimy instalować dodatkowego oprogramowania, takiego jak kodeki multimedialne. Nie znaczy to jednak, że z większym doświadczeniem mielibyśmy czuć się ograniczeni. Przeciwnie: system możemy konfigurować niemal w nieskończoność. Mamy też pełny dostęp do repozytoriów użytkowników Archa (AUR). Oczywiście Manjaro ma też własne repozytoria z przetestowanymi i stabilnymi wersjami popularnych pakietów.

3 Likes

Oczywiście słowa "szybki i lekki" czytajmy z dystansem, bo na to składa się kilka / kilkanaście czynników,
czyli jak sobie system skonfigurujemy,
a KDE do takich środowisk nie należy, tam ceni się styl i wygląd.

W porównaniu do windowsa to każda dystrybucja linuksa jest "szybka i lekka" ;).

2 Likes

You made my day! :joy: :joy: :joy:

Kompletne KDE to niestety trochę kobyła (akonadi, baloo) ale plasma + parę komponentów jest bardzo leciutka.

Akonadi można wyinstalować jak się nie używa programów zależnych, a baloo można też mocno ograniczyć przez jego konfigurację (wywalić z indeksowania katalogi, które się szybko zmieniają jak cache i inne).

Uważam, że jedynym słusznym sposobem używania plasmy jest na dysky ssd. Na hdd po prostu plazma jest za wolna (większy przesył danych) i wtedy gnome sprawdza się lepiej. A jak ktoś nie potrzebuje nowoczesnego środowiska to xfce, lxqt czy różne boxy się nadadzą, chociaż dla mnie nie wchodzą w rachubę, może poza lxqt, które dobrze się sprawuje jak jest zainstalowane obok plasmy (można kwina na nim używać).

Forum kindly sponsored by