Manjaro Linux 16.06 Daniella Kararlı Sürüm Hazır

Manjaro Linux 16.06 Daniella Kararlı Sürüm Hazır

Manjaro 16.06 Danialla sürümünü duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

https://manjaro.github.io/images/manjaro-16.06.jpg

Resmi sürümlerimizden amiral gemisi, Manjaro Xfce her zaman hakettiği ilgiyi almıştır. Bu kadar kullanışlı ve görsel bir Xfce sürümünü şimdiye kimsenin çıkarmadığı konusunda iddialıyız. Bu sürüm için amiral gemisi sürümümüz Xfce'dir. Bu sürümde Xfce 4.12 serisi kullanılmıştır. Xfce sürümümüz görsel ve kullanışlı ancak uzun zaman aynı görünümle devam edemeyiz. Bu sebepten Xfce sürümümüz için KDE sürümde kullandığımız Maia temayı da Xfce üzerine vertex-maia olarak uyarladık ve daha ışıltılı, daha hoş bir görünüm elde ettik ve şimdi çalışmaları tamamlama aşamasına yaklaşmış bulunuyoruz. Xfce sürümümüzdeki kozmetik işler gtk3 uyumludur.

Bizim KDE sürümümüz ise benzersiz bir görünüm hissi ile güçlü ve zengin özelliklere sahip bir masaüstü ortamı sunmaya devam ediyor. Manjaro araçlarının bir çoğu KDE içerisine entegre edilmiş duruma getirilmiştir. Manjaro Ayar Yönetimi Aracı ve daha birkaç aracın KDE Sistem Ayarları içerisine yerleştirildiğini göreceksiniz. Önceki sürümlerimizde kısmi bir geçiş yaptığımızı KDE kullanıcılarımız zaten hatırlayacaktır. Bu sürümde Plasma 5.6 kullandık ve KDE-Apps 16.04 uygulamaları dahil ettik. KDE gelişimi ile ilgili son yenilikler ve düzeltmelerden sonra KDE4 sürümlerimizde olduğu gibi görsel, kararlı ve kullanıcı dostu bir standardı yakaladık. KDE5 şimdi oldukça kararlı ve hızlı bir sistem olarak karşınızdadır. Sizi bıktırıp usandıran çöküş raporlarını görmeyeceğiniz bir sürüm olmasını umuyoruz. KDE sürümleri hazırlarken, sorunsuz bir çalışma sunmak adına KDE ekibi ile istişare ettiğimizi bilmenizi isteriz.

16.06 Kararlı sürümde Kernel 4.4 LTS kullanılmıştır. En güncel ve kararlı sürücüler yine bu kararlı sürüme dahil edilmiştir. Manjaro her zaman maksimum donanım uyumu üzerine titizlikle çalışmaktadır.

Bildiğiniz gibi Manjaro Ayar Yöneticisi sizlere kernel sürümlerini tek tıklama ile kurmak ya da kaldırmak gibi büyük bir kolaylığı grafik arayüz ile sağlamaktadır. Kararlı ya da kararsız birçok linux çekirdeği tercihinize bağlı olarak depolarımızda tutulmaktadır. Dileyen dilediğini Manjaro Ayar Yönetiminden tercih edebilir. Biz MSM üzerinde bazı kernel seçeneklerini azaltma yoluna gitmedik. Dilediğiniz sürümü tercih edebilirsiniz. Manjaro linux tüm kernel sürümleri ile sorunsuz çalışan, tüm çekirdekleri destekleyen ender dağıtımlardandır. Manjaro Settings Manager ayarlarının birçoğu, Plasma5 yani KDE Sistem Ayarların üzerine entegre edilmiş ve gayet tutarlı bir şekilde çalışması sağlanmıştır.

Yine bildiğiniz gibi PAMAC bizim grafik arayüz kullanan paket yükleyicilerimizden biridir. Geliştiricilerimizden Guillaume yoğun bir çalışma ile PAMAC üzerinde hem görsel, hemde işlevsel anlamda yenillikler sunmak için gayret etmektedir. Bu sürümde 4.1.0-1 versiyonuna yükselttik ve Pacman/ALPM 5.0 artık sorunsuz ve güçlü bir şekilde PAMAC üzerinde çalışmaktadır. Pamac artık güncelleme yaparken ya da paket yüklerken, indirme işlemlerinin uzaması, bağlantının kesilmesi gibi durumlarda işlemi kendisi iptal edebilecek ve daha hızlı bir yansı üzerinden devam edecek, işlemleri tamamlayacak kabiliyettedir. Herhangi bir paketin üzeri tıkladığınızda size paket ile ilgili detaylı bilgi veren bir slayt pencere getirmektedir. Paket bilgilerinde paket bağımlılıklarına kadar birçok detayı görebilirsiniz. Siz paketler hakkında bilgilere bakarken, pamac verdiğiniz işleri sürdürmeye devam eder ve herhangi bir kesinti olmaz. Ayrıca Pamac paket yükleme ve sistem güncelleme durumunu kompakt bir ilerleme çubuğu ile göstermektedir.

Manjaro 16.06 Kararlı sürümde sizden aldığımız hata ve talep geri bildirimleri her zaman olduğu gibi değerlendirilmeye alınmış ve uygulanmıştır. Yine bu sürüme 5 Haziran Pazar 09:17:07 CEST 2016 tarihli güncellemeler dahil edilmiştir.

Manjaro test depoları ve kararlı depoları arasındaki paket güncelemeleri ve değişiklikleri takip etmek istiyorsanız mail listemize katılabilir ve takip edebilirsiniz.

Kurulumdan önce indirilen kurulum medyalarının doğruluğunu sistemi kurmadan önce kontrol ediniz.

Manjaro Linux olarak desteklediğimiz çekirdekler şunlardır:
Linux310 3.10.101
Linux312 3.12.59
Linux314 3.14.71
Linux316 3.16.35
Linux318 3.18.33
Linux319 3.19.8.22
Linux41 4.1.24
Linux42 4.2.8.11
Linux44 4.4.12
Linux45 4.5.6
Linux46 4.6.1

Yerel (Türkiye) Forum Duyurusu

İndirme Bağlantısı

Saygılarımla....

Philip Müller ve Manjaro Geliştirici Takımı

https://www.youtube.com/watch?v=H4DKR5TeorQ

1 Like

Forum kindly sponsored by